Niewidoczny parasol Air Umbrella

By czwartek, grudnia 18, 2014

Walka z siłami natury, wywrócony na lewą stronę parasol podczas silnego wiatru, wystające druty, do tego mokra, ociekająca tkanina, robiąca kałuże wody podczas suszenia w mieszkaniu.. Znasz ten problem? Przez ostatnie dwa tysiące lat konstrukcja i zastosowanie parasola ulegały drobnym zmianom, ale ogólna koncepcja zawsze pozostawała taka sama: materiał rozpięty na drutach.

Chiński przedsiębiorca Chuan Wang – chce to zmienić. Stworzył rewolucyjne urządzenie, mające zastąpić tradycyjne parasolki. Jak sam twierdzi „dni stosowania zewnętrznej tkaniny jako głównego zabezpieczenia przed deszczową pogody są policzone”

Air Umbrella- bo tak nazwał swój projekt - to powietrzny parasol, który wykorzystuje generowany strumień powietrza do "odpędzenia" znad naszej głowy kropli deszczu.
Konstrukcja tej High-tech parasolki jest dość prosta z technologicznego punktu widzenia. Rączka parasola, to bateria litowo-jonowa z włącznikiem u podstawy. Po włączeniu uruchamia się silnik wentylatora, który wciąga powietrze z dołu konstrukcji rączki (jak suszarki do włosów), a plastikową głowicę wykorzystuje do rozpraszania go pod wysokim ciśnieniem, tworząc barierę przed dostaniem się kropel. Prąd powietrza w kształcie kopuły odpycha krople deszczu z dala od użytkownika, tworząc suchy krąg. Dodatkowo wyposażony jest w funkcje regulowania ciśnienia, zmieniającą wielkość powietrznej czaszy. Może być ona szeroka na ponad metr, tworząc wystarczającą ilość miejsca dla dwóch osób. Zmieniając sposób trzymania parasola, pozwala również na uchronienie się przed deszczem horyzontalnym. 

Parasol będzie dostępny w trzech wersjach, z których najmniejszy wersja mini ma 30cm długości, waży 500 gramów i wyposażony jest w baterię litową, która wystarczy na około 15 minut pracy. Podstawowy model ma 50cm długości, waży 800 gramów i jego bateria gwarantuje 30 minut ochrony przed deszczem. Opcja największa to teleskopowa parasolka mająca 50cm, gdy jest złożona, i 80cm po wyciągnięciu rączki. Waży 850 gramów, a bateria, tak jak w wersji podstawowej, wystarczy na 30 minut.

Produkt jest ciągle w fazie badań i rozwoju. Choć sam pomysł wydaje się być dość innowacyjny – to ma swoje wady.

Jak firma sama przyznaje sporym problemem jest żywotność baterii, ale starają się ją poprawić- mają to zrobić na przestrzeni kolejnych 10 miesięcy nim produkt trafi do szerszej sprzedaży. Co więcej, chcą popracować jeszcze nad wyglądem i praktycznymi zastosowaniami-  ponieważ tradycyjny parasol chroni użytkowników również przed słońcem, czego Air Umbrella póki co nie jest w stanie zrobić.

Produkcja poprawionego projektu ma wystartować we wrześniu 2015 roku i wszystkie osoby, które pomogły w zbiórce funduszy na ten startup na Kickstarterze, powinny otrzymać swój egzemplarz Air Umbrella przed 31 grudnia 2015 roku.

Biorąc pod uwagę, że cena tradycyjnego parasola to zaledwie 20-50 zł, podczas gdy cena Air Umbrella ma wynosić około 100 USD- Jak sądzicie czy ma szansę w starciu z tradycyjnymi parasolami?

Zobacz także

3 komentarze

  1. Lubię tu zaglądać- świetny blog!

    OdpowiedzUsuń
  2. 55 year-old Accountant I Randall Longmuir, hailing from Fort Saskatchewan enjoys watching movies like Bright Leaves and Skydiving. Took a trip to Heritage of Mercury. Almadén and Idrija and drives a E-Class. skocz tutaj

    OdpowiedzUsuń