Czy pozycja w której spisz nieświadomie Cię postarza?

By wtorek, grudnia 09, 2014


Wiele z czynników wpływających na proces starzenia skóry jest oczywistych, jak: ekspozycja na słońce, palenie tytoniu, mrużenie oczu itd. Lista jest długa. Oczywiście, istnieje kilka, które są mniej zauważalne (np. efekt jo-jo po diecie, osłabia włókna elastyny w skórze, powodując zmarszczki), ale prawdopodobnie nigdy nie sądziliście, że pozycja w której śpicie jest jedną z nich. Jesteście ciekawi? Czytaj dalej, a dowiesz się czy powodujesz u siebie powstawanie zmarszczek i co możesz z tym zrobić. 

Zmarszczki senne vs. zmarszczki mimiczne
Zmarszczki mimiczne tworzą się poprzez skurcze mięśni twarzy. Z biegiem czasu powtarzanie wyrazu twarzy jak marszczenie brwi, uśmiechanie się, zaciskanie ust, mrużenie oczu- zostawia trwałe linie. Zmarszczki senne, nie są spowodowane przez ruch mięśni. Zamiast tego, powstają one w wyniku wciskania twarzy w poduszkę podczas snu. Biorąc pod uwagę, ilość poświęcanego czasu na sen, w stosunku do czasu marszczenia brwi, zmarszczki senne mogą powodować starzenie się bardziej niż myślisz. Co gorsza, są trudniejsze do pozbycia się. Przed zmarszczkami mimicznymi można chronić się np. nosząc okulary, aby zablokować ekspozycję na promieniowanie UV i zapobiec mrużeniu oczu, lub pozbyć się ich szybko przez zastrzyki z botoksu- a w przypadku zmarszczek sennych, jedynym sposobem ich zapobiegania jest dostosowanie pozycji w trakcie snu.

Spanie na brzuchu
Spanie na brzuchu z twarzą wbitą w poduszkę jest najgorszą pozycją z możliwych. Jeśli kiedykolwiek obudziliście się i zauważyliście pionowe odgniecione na twarzy linie, to już widzieliście rodzaj tworzących się u Was zmarszczek. Osoby śpiące na brzuchu, mają często zmarszczki na czole.

Spanie na boku
Badania wykazały, że przeciętny człowiek spędza 60% swojego snu na boku. Spanie na boku tworzy głównie pionowe zagniecenia wzdłuż policzka i brody. Pozycja ta, wzmacnia również pionowe zmarszczki ekspresyjne, takie jak zmarszczki wokół ust. Kiedy preferujecie jedną stronę bardziej niż drugą, bardzo łatwo można rozpoznać, która strona jest którą. Zmieniając bok, możecie pomóc złagodzić ten aspekt- ale nie jest to wciąż idealne rozwiązanie.

Spanie na plecach
Najlepszym sposobem, aby uniknąć kontaktu powierzchni twarzy z poduszką i powodowania zmarszczek sennych, jest spanie na plecach. To również dobry sposób na uniknięcie kontaktu z bakteriami występującymi na poduszce powodującymi wypryski oraz umożliwienie prawidłowego drenażu, co zapobiega efekcie podpuchniętych oczu.

Rozwiązanie
Alternatywą na zmniejszenie powstawania zmarszczek w przypadku spania na boku, jest wymienienie swoich bawełnianych poszewek na satynowe lub jedwabne - zmniejszają one tarcie. Jednak jedynym sposobem, aby zapobiec procesowi tworzenia się zmarszczek sennych, jest wyćwiczenie u siebie nawyku spania na plecach. Dla większości osób największą przeszkoda do pokonania jest komfort, często dlatego, że tradycyjne poduszki nie dają odpowiedniego wsparcia szyi. Rozwiązaniem jest umieszczenie pod głową takiej poduszki, która daje odpowiednią pozycję dla twojego kręgosłupa. Podkładanie poduszki pod kolana, także pomaga ustrzec nas od nocnego przekręcania się. Można również zainwestować w specjalnie wyprofilowaną poduszkę, która daje odpowiednie wsparcie szyi i pozwala wygodnie spać na plecach.

W Wy jak śpicie: na plecach, na boku czy na brzuchu?

Zobacz także

1 komentarze

  1. 22 year-old Environmental Specialist Cami Murphy, hailing from Gimli enjoys watching movies like It's a Wonderful Life and tabletop games. Took a trip to Historic Town of Goslar and drives a Ferrari 212 Export Berlinetta. dlaczego nie sprobowac tego

    OdpowiedzUsuń