5 składników których musisz unikać- jeśli masz suchą skórę

By sobota, grudnia 13, 2014

Sucha cera wymaga szczególnej uwagi przy pielęgnacji oraz stosowaniu kosmetyków, ponieważ wiele czynników może ją podrażać. Charakteryzuje się ona matowością oraz skłonnością do łuszczenia. Musisz uważać na skład produktów, które obiecują sprawić, że Twoja skóra będzie wyglądać promiennie, w rzeczywistości mogą one zawierać odwadniające składniki. 
Oto 5 których należy unikać, aby Twoja skóra nie była spierzchnięta.

1. Retinoidy
Promowane jako cudowny składnik pomagający w leczeniu trądziku, zmarszczek czy chorób skóry takich jak łuszczyca. Retinoidy mogą być zbyt agresywne dla cery suchej. Łuszczenie się i podrażnienie skóry, jest efektem ubocznym tego składnika, więc położenie go na już suchą skórę, może być katastrofą.

2. Nadtlenek benzoilu
Często popełnianym błędem jest niewłaściwa pielęgnacja skóry, stosowanie zbyt silnych, działających wysuszająco kosmetyków. Unikaj substancji przeciwtrądzikowych, takich jak nadtlenek benzoilu. Twoja skóra może mieć bardzo negatywne reakcje na niego, w tym: łuszczenie, swędzenie, podrażnienie i zaczerwienienie. Sprawia, że sucha cera stanie się ściągnięta. 

3.   Alkohol
Większość kosmetyków zawiera jakiś rodzaj alkoholu (pomaga on składnikom kosmetyku wniknąć w skórę), żele i płyny zawierają zwykle jego wyższe stężenie. Zdecydowanie unikaj preparatów z alkoholem i składnikami wysuszającymi, które powodują zniszczenie ubogiego już płaszcza wodno-lipidowego, a przez to zmniejszenie jej naturalnej bariery ochronnej. Zapomnij o mydle- jeszcze bardziej uszkodzi i tak już słaby płaszcz hydrolipidowy. Najlepsze dla ciebie będą mleczka i śmietanki przeznaczone do demakijażu skóry suchej, do kąpieli natomiast dodawaj natłuszczające olejki.

 4. Kwas salicylowy
Chociaż kwas salicylowy może być dobry do zmiękczania naskórka- to ma właściwości złuszczające, które w przypadku prawidłowego stosowania mogą nawet leczyć suchą skórę -  kupienie i stosowanie na własną rękę produktów zawierających ten kwas, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli jesteś posiadaczem skóry suchej. i chcesz włączyć tą substancję do twojej codziennej pielęgnacji- zapytaj dermatologa jaki procent jest bezpieczny w użyciu dla twojej skóry.

5. Składniki zapachowe i konserwanty
Zwróć także uwagę na obecność barwników i substancji zapachowych – skóra sucha szybciej ulega podrażnieniom lub alergii. Substancje te, mogą powodować wysuszenie cery i łuszczenie się. Staraj się używać jak najdelikatniejszych kosmetyków. Zamiast stosowania swojego pachnącego kremu, spróbuj kremów bezzapachowych i bez konserwantów, np. krem Avene -Tolerance Extreme.

Reakcje skóry są różne w zależności od osoby. Odpowiednio dobrana ochrona może pomóc w skutecznym pozbyciu się problemu suchej skóry. Zobacz także

0 komentarze