Czy makijaż w czasie ciąży jest szkodliwy?

By piątek, grudnia 19, 2014 ,

Czy makijaż w czasie ciąży jest szkodliwy? Jak pokazują badania, narażenie na działanie chemikaliów kosmetycznych jest związane z niższym IQ u urodzonych dzieci.

Kontrowersyjne badania koncentrują się na chemicznych ftalanach znajdujących się w produktach do makijażu. Ftalany są to sztuczne substancje chemiczne odpowiedzialne za zakłócanie naturalnych hormonów, które mają zasadnicze znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia. Można je znaleźć we wszystkim począwszy od kosmetyków po zasłony prysznicowe.

Opublikowane ostatnio badania pokazują związek pomiędzy noszeniem makijażu w czasie ciąży, a niższym IQ u dzieci. Naukowcy w Nowym Jorku przeanalizowali cztery ftalany i wykazali związek z nimi, znany jako DnBP (Ftalan dibutylu)  i DIBP (Ftalan di-isobutylu). Oba znajdują się w szerokiej gamie produktów konsumenckich, w tym jednorazowych ręcznikach do włosów, tkanin winylowych, szminkach, lakierach do włosów, lakierach do paznokci i niektórych mydłach. Działanie dwóch ftalanowych chemikaliów na najwyższym poziomie powoduje do obniżenia IQ o więcej niż sześć punktów. Naukowcy twierdzą, że w badaniu uwzględniono znane czynniki, które mogą mieć wpływ na IQ dziecka- takie jak inteligencja matki.

Naukowcy poddali badaniu 328 nowojorskich kobiet i ich dzieci. Obecność związków chemicznych mierzono w próbkach moczu w ciągu ostatnich 3 miesięcy ciąży. 25 procent dzieci matek, których ekspozycja na DnBP i DIBP była największa, miało IQ o 6,6 i 7,6 punktów niższe niż matek narażonych na najniższe stężenia tych związków. Badacze zaobserwowali również różnice dla konkretnych aspektów, jak: percepcja rozumowania, pamięć robocza i szybkość przetwarzania wiadomości. 

Profesor Robin Whyatt uważa, że wielkości tych różnic IQ są niepokojące. Ten 6 lub 7 punktowy spadek IQ może mieć poważne konsekwencje dla osiągnięć i potencjału naukowego. Mimo, że wyniki potwierdzono tylko w 328 przypadkach, należy przeprowadzić dalsze badania na większych grupach- aby potwierdzić ich 100% zależność.

Ftalany, nie muszą być wymienione na etykiecie produktu!

Naukowcy apelują do kobiety w ciąży, aby nie spożywać mikrofalowej żywności, ograniczyć korzystanie z plastikowych pojemników, po to żeby zminimalizować kontakt z tymi substancjami.. Najlepiej przechowuj jedzenie w szklanych słoikach i sprawdź w Internecie czy Twoje produkty do makijażu nie zawierają ftalanów.


Zobacz także

1 komentarze

  1. 44 year-old Systems Administrator II Ferdinande Murphy, hailing from Sainte-Genevieve enjoys watching movies like Chimes at Midnight (Campanadas a medianoche) and Writing. Took a trip to Historic City of Ayutthaya and drives a Bentley Litre Le Mans Sports 'Bobtail'. tak

    OdpowiedzUsuń