Zabiegi na trądzik i ich efekty

By środa, stycznia 28, 2015 ,

Nie będę się rozpisywać co to jest trądzik, ani w jaki sposób go zdiagnozować, bo to wątek na zupełnie oddzielny post. Jeśli zmagasz się z tym problemem i jesteś pod opieką doświadczonego dermatologa, to może zaproponować Ci on wiele zabiegów, które przyśpieszają leczenie i zmniejszą widoczność zmian trądzikowych na skórze. Dlatego w dzisiejszym poście przyjrzę się jakie zabiegi są rekomendowane w terapii trądzikowej i jakie dają one efekty.

Grupa zabiegów mniej inwazyjnych z których warto skorzystać to:
 • peelingi chemiczne — zmniejszają zaskórniki oraz wypryski i rozjaśniają przebarwienia na skórze. Taka seria lekkich zabiegów kwasem glikolowym z domieszką innych składników daje naprawdę widoczną poprawę stanu cery. Seria zwykle składa się to 4-6 zabiegi.
 • mikrodermabrazja — podczas tego zabiegu powierzchniowa warstwa naskórka zostaje usunięta za pomocą precyzyjnie kierowanego strumienia mikrokryształków. Drobinki te złuszczają naskórek. Głowica, którą wykonuje się zabieg równocześnie zasysa złuszczony naskórek. Procedura ta powinna odbywać się pod nadzorem dermatologa, ponieważ zbyt agresywny zabieg może odbarwić cerę z niedoskonałościami. Jego przeprowadzenie wyklucza obecność zmian zapalnych. Aby odblokować skórę trzeba poddać się kilku takim zabiegom. UWAGA! Jeśli twoja cera ma  skłonność do blizn lub keloidów- chemiczne peelingi i mikrodermabrazja mogą pogorszyć jej stan.
 • terapia światłem — Ekspozycja na różne rodzaje światła zabija bakterie P.acnes i poprawia  kondycję cery. W jednej z metod wykorzystuje się substancję, która sprawia, że gruczoły łojowe i mieszki włosowe stają się wrażliwe na światło. Następnie stosuje się jasne światło laserowe, intensywne światło pulsujące (fotoodmładzanie IPL) lub lampę LED. Najczęściej maja one kolor niebieski, ale dobre  efekty przynosi również zastosowanie kombinacji światła niebieskiego z czerwonym. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń do stosowania w domu. W profesjonalnym gabinecie terapie światłem IPL łączy się z zastosowaniem urządzenia ssącego, które oczyszcza zaczopowane mieszki przed zastosowaniem lasera.
A z bardziej zaawansowanych zabiegów: 
 • ekstrakcja: polegająca na usuwaniu zaskórników (otwartych lub zamkniętych). Do tego celu lekarz używa sterylnych narzędzi kształtem przypominających długopis. Procedura powinna być wykonywana przez doświadczonego dermatologa lub odpowiednio wyszkolony personel medyczny pod nadzorem lekarza. Pod żadnym pozorem nie próbuj robić tego sama. Nie nakuwaj i nie wyciskaj również cyst, ponieważ możesz w ten sposób pogorszyć trądzik, a także wywołać infekcje  i powstanie blizny. Pamiętaj, że zranioną tkankę łatwo zakazić gronkowcami, paciorkowcami lub innymi bakteriami.
 • drenaż i ekstrakcja: inaczej zwane chirurgią trądzikową. Zabieg ten stosuje się w przypadku dużych cyst, które nie reagują na inne leczenie. Wykonuje się go w sterylnych warunkach. Dermatolog redukuje ból pojawiający się  podczas kontaktu z cystą i obniża ryzyko powstania blizny. Próba samodzielnego wykonania zabiegu może doprowadzić do zakażenia i powstania  blizn przerostowych.
 • lasery diodowe: zabieg laserowy zmniejsza produkcje serum przez zmniejszenie niektórych gruczołów łojowych znajdujących się w skórze. Aby terapia była skuteczna, działanie lasera podczerwonego łączy się z ochładzaniem skóry. Taka procedura wyrównuje przebarwienia i pomaga w leczeniu powierzchownych blizn przez usuwanie zewnętrznych warstw naskórka. Lasery diodowe stymulują też produkcje kolagenu i elastyny.
 • lasery o dużej intensywności: zabiegi z wykorzystaniem lasera CO2 redukują i zmniejszają blizny potrądzikowe dzięki usuwaniu najbardziej zewnętrznej warstwy skóry. Mogą jednak być bolesne, dlatego podczas procedury stosuje się środki przeciwbólowe. Pamiętaj także, że na taki zabieg musisz zarezerwować trochę czasu, a po kuracji może utrzymać się widoczne zaczerwienienie skóry, jednak zwykle ustępuje ono po tygodniu. Metodę tę stosuje się zazwyczaj jako ostateczność i tylko w przypadku ciemnej skóry, ponieważ może ona nasilić hiperpigmentację.

Zobacz także

5 komentarze

 1. Te mniej inwazyjne metody zastanawiają.. Natomiast lasery.. Brr.. Po programach z TVN style, nie, dziękuję xd
  Zapraszam do siebie,
  http://worldofbookss.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Korzystałam z peelingów chemicznych i mikrodermabrazji i jestem zadowolona :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja dzięki laserom pozbyłam się sporej ilości problemów na mojej skórze :) no i oczywiście ukochane kwasy są pomocne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. 52 yrs old Librarian Shane Fishpoole, hailing from Victoria enjoys watching movies like "Spiders, Part 2: The Diamond Ship, The (Die Spinnen, 2. Teil - Das Brillantenschiff)" and Nordic skating. Took a trip to Uvs Nuur Basin and drives a Ferrari 333 SP. Oficjalna strona

  OdpowiedzUsuń