CZY HORMONY POMAGAJĄ ZATRZYMAĆ MŁODOŚĆ?

By poniedziałek, stycznia 19, 2015

Jednym z czynników wewnętrznego starzenia jest obniżenie się naturalnego poziomu hormonów. Na skórę najsilniej wpływają estrogeny, progesteron , DHEA i ludzki hormon wzrostu (HGF). Kiedy wraz z wiekiem, spada poziom tych substancji, na skórze natychmiast pojawiają się widoczne oznaki tej zmiany.

Estrogeny
Ta grupa hormonów pozwala skórze zachować jędrność i hamuje powstawanie zmarszczek. Utrzymuje też równowagę płynów, dzięki czemu skóra jest odpowiednio nawilżona. Receptory estrogenowe znajdują się na całej powierzchni skóry, jednak jedne z nich największych skupisk występują na twarzy i w tkance tłuszczowej. Receptory te wspierają produkcję kolagenu. Kiedy zmniejsza się poziom estrogenów, maleje również liczba ich receptorów.
Obniżenie się poziomu estrogenów w okresie premenopauzalnym i w czasie menopauzy jest głównym czynnikiem powodującym starzenie się. Estrogeny utrzymują gęstość zewnętrznej warstwy skóry, a więc jeśli ich poziom spada, skóra staje się cieńsza. Zmniejszenie stężenia tych hormonów powoduje napady gorąca, które odpowiadają za zaczerwienienie skóry i pojawienie się na jej powierzchni czerwonych plam.
Estrogeny mają także właściwości przeciwzapalne, a więc wraz ze zmniejszaniem się ich produkcji i po jej ostatecznym zatrzymaniu się coraz częściej występują stany zapalne zarówno na samej skórze, jak i wewnątrz organizmu. Nagły spadek ilości estrogenów w czasie menopauzy oznacza również zmniejszone wytwarzanie kolagenu i niszczenie istniejących włókien kolagenowych, a wiec utratę jędrność i skóry.

Progesteron
To hormon żeński odpowiadający za redukcję procesów zapalnych i kumulację produkcji kolagenu, którego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem. Progesteron reguluje sen, podnosi odporność i wpływa na funkcjonowanie mózgu. Kiedy przed menopauzą poziom tego hormonu spada, kobiety zaczynają się skarżyć na problemy ze snem i wahania nastroju.
Pamiętaj więc- jeśli chcesz, żeby twoja skóra wyglądała młodzieńczo i świeżo, musisz zapewnić sobie odpowiednią ilość regenerującego snu.

Testosteron
To główny hormon męski, czyli androgenowi. Wpływa on na produkcję serum. Serum pomaga zredukować zmarszczki, ale jego nadmiar może mieć związek z powstawaniem trądziku. Z powodu obecności testosteronu, na skórze mężczyzn zmarszczki pojawiają się znacznie wolniej. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn testosteron wpływa na nastrój, energię, popęd seksualny, masę mięśniową i pamięć. Kiedy jego poziom spada, wszystkie wymienione czynniki zmieniają się u obu płci. Niższy poziom hormonu wpływa także na szybszy przyrost masy ciała.

DHEA
To prekursor estrogenów i androgenów, który chroni przed otyłością, stymulując i zmniejszając metabolizm. Innymi słowy, przeprogramowuje organizm z magazynowania tłuszczu na spalanie energii. DHEA wzmacnia  skórę i zwiększa produkcję kolagenu, a także chroni przed stresem oksydacyjnym, co ma bardzo duże znaczenie dla przeciwdziałania procesom starzenia.

Ludzki hormon wzrostu (HGF)
Swego czasu uważano go za magiczne odkrycie.  Początkowo HGF stosowali kulturyści do zwiększenia masy mięśniowej, ale w tej chwili firmy produkujące  suplementy reklamują go jako substancje odmładzającą. Jak sama nazwa wskazuje hormon ten pobudza wzrost tkanek, zwiększa masę mięśniową, wzmacnia gęstość kości. Kiedy jego poziom obniża się, skóra traci elastyczność, a ciało masę mięśniową co skutkuje obwisaniem skóry. 

Zobacz także

0 komentarze