Detoks sokami - czyli, co naprawdę dzieje się w organizmie podczas oczyszczania

By czwartek, stycznia 22, 2015

Oczyszczanie sokami stało się dość modną dietą i stylem życia, nawet supermarkety starają się zarobić na tym trendzie. Ale czy rzeczywiście oczyszczanie organizmu sokami działa? I jakie zmiany zachodzą w naszym organizmie w trakcie tego procesu?

Nasz organizm codziennie potrzebuje 90 składników odżywczych, w tym 60 minerałów, 16 witamin, 12 podstawowych aminokwasów i 3 podstawowe tłuszcze, które powinien otrzymać wraz z spożywanym jedzeniem. Niestety dziś, kiedy nawet warzywa i owoce mają zubożała ilość składników odżywczych, nasz organizm nie otrzymuje zalecanych dawek. Brak witamin i minerałów jest głównym czynnikiem chorobotwórczym. Organizm nie ma siły walczyć  z otrzymywanymi zewsząd toksynami. 

Każde spożywane jedzenie, musi być doprowadzone do postaci półpłynnej. Organizm na tą czynność wykorzystuje ogromną ilość energii, dlatego też często można odczuwać zmęczenie po zjedzeniu posiłku. A przecież tą samą energię mógłby przeznaczyć na regenerację. Gdybyśmy potrafili wprowadzić do organizmu czystą wodę wzbogaconą o wapń bioorganiczny (a nie ten występujący w związkach, występujących w silnie mineralizowanych wodach źródlanych) tym samym zainicjowalibyśmy proces oczyszczania.

Czy zatem oczyszczanie sokami ma sens?  Enzymy zawarte w świeżo wyciśniętych sokach, to białka działające jak biokatalizatory,  dzięki którym nasz organizm jest w stanie się oczyszczać i regenerować. Są to substancje wydzielane przez trzustkę, śliniankę i wątrobę, które są odpowiedzialne za rozkład spożywanej materii organicznej aż do uzyskania cząstek koloidalnych- organicznych. Nasz organizm jest wstanie czerpać witaminy i minerały wyłącznie z takiej formy. Jeśli jemy bardzo dużo przetworzonej żywności ubogiej w enzymy i inne witaminy, niestrawiona żywność przesuwa się w układzie pokarmowym fermentując i gnijąc – zakwaszając organizm. Enzymy przydatne dla organizmu występują w świeżo wyciśniętych sokach w formie organicznej, przyswajalnej przez nasz organizm, które trafiają w ciągu 15 minut do krwioobiegu. 

Soki możemy wytwarzać praktycznie ze wszystkich warzyw i owoców.
- burak: wpływa pozytywnie na układ krążenia, podnosi poziom czerwonych krwinek;
- marchew: podnosi odporność, oczyszcza, wpływa na cerę, zęby i paznokcie;
- kapusta: likwiduje wrzody żołądka, dwunastnicy, skuteczna w cukrzycy i miażdżycy;
- winogrona: działają orzeźwiająco,  pobudzająco i przeczyszczająco.
Jednak najwięcej oczyszczających właściwości mają  soki z zielonych warzyw, czyli zawierające szpinak, nać selera, nać pietruszki, szparagi. To właśnie chlorofil w nich zawarty wpływa na toksyny, oczyszcza wątrobę, poprawia obraz krwi. Oprócz chlorofilu zielone warzywa to również duża zawartość enzymów, żelaza, fosforu, magnezu, potasu oraz cała gama witamin. 

W trakcie kuracji oczyszczającej mogą pojawić się tzw. efekty uboczne. Organizm przez wiele długich lat gromadził toksyny , które podczas oczyszczania mogą dać o sobie znać.
  • Zmęczenie –  w związku z tym, że oczyszczane narządy pracują bardzo intensywnie, na początku kuracji może pojawić się zmęczenie. 
  • Zaparcia –  podczas naszego oczyszczania oraz zmiany sposoby odżywiania, mogą wystąpić zaparcia. Następuje utrata płynów, która nasila te dolegliwości. Po kilku dniach organizm powinien odzyskać równowagę. Należy pić dużo wody z cytryną. 
  • Bóle głowy – pojawiają się najczęściej po 48 godzinach. Nie należy wtedy stosować środków przeciwbólowych, bo mijałoby się to z celem naszego oczyszczania, ale dobra jest akupresura. 
  • Nieświeży oddech i osad na języku – jest to typowy objaw oczyszczania organizmu. Należy regularnie czyścić zęby szczoteczką, płukać jamę ustną i gardło delikatnymi płynami. 
  • Wysypki na skórze i zwiększona potliwość – doskonały przykład tego jak nasz organizm pozbywa się toksyn. 
  • Częstsze wizyty w toalecie – w związku z usprawnieniem pracy jelit, nerki zaczynają pracować  efektywnie i pozbywają się nagromadzonych toksyn
  • Bezsenność – podczas oczyszczania sypia się gorzej. Umysł staje się bardziej aktywny.
  • Utrata wagi – jest to zjawisko naturalne, ponieważ są stosowane głodówki lub lżejsze pożywienie. Oczyszczające kuracje nie zawierają wystarczająco dużo białka, więc wraz z oczyszczaniem tracimy masę mięśniową i wodę. Po kilku dniach objaw ten powinien się zmniejszyć. Wszystko ustabilizuje się po powrocie do regularnego odżywiania się.
  • Zawroty głowy – większość soków oczyszczających zawiera mniej kalorii niż dzienna zalecana dawka spożycia kcal, to może powodować początkowe osłabienie i zawroty głowy

Nie polecam przystępować do oczyszczania organizmu „z marszu”, będzie potrzebny okres przygotowania podczas którego należy jeść lekkie wegetariańskie posiłki przed 2-3 dni przed rozpoczęciem właściwego oczyszczania jak też i odstawić wszelkie pożywienie przetworzone.

Zobacz także

0 komentarze