Młody zielony jęczmień

By wtorek, stycznia 13, 2015

Dzisiaj chcę Was zapoznać z takim produktem jak Młody Zielony Jęczmień. Może słyszeliście już o nim ponieważ stał się on hitem wśród polskich celebrytek, ale nie tylko wśród nich. Od dawna sięgają po niego również wszyscy ci, którym zależy na zdrowiu i urodzie. Czym jest i co zawiera?
  • jest czystym i enzymatycznie żywym sokiem z liści ekologicznie uprawianego Młodego Jęczmienia
  • posiada pełną gamę witamin, składników mineralnych, pierwiastków śladowych oraz aminokwasów
  • w porównaniu z pszenicą posiadają ponad 2 razy więcej magnezu, 5 razy więcej żelaza, 25 razy więcej potasu oraz aż 37 razy więcej wapnia
  • posiada także wysoką zawartość betakarotenu, witaminy C, E i witamin z grupy B: B1, B2, B3,B6, biotyny, kwasu foliowego, kwasu pantenowego i choliny, pochodnej witaminy B
  • zawiera bardzo skuteczny przeciwutleniacz 2"-O-glikozylisowiteksyna (GIV), który przeciwdziała tlenowym uszkodzeniom struktury lipidowej skóry przez promieniowanie UV w przybliżeniu pięćset razy skuteczniej niż witamina E. Jego skuteczność jest kilkukrotnie razy wyższa od witaminy C
  • polecany wszystkim ludziom dbającym o właściwe odżywianie.
Jest on dostępny w formie sproszkowanego soku oraz rozdrobnionej trawy jęczmiennej. Podstawową różnicą tych dwóch produktów jest diametralnie inna technologia przetwarzania, która decyduje o jego końcowej postaci i sprawia, że początkowy surowiec zmienia się w dwa całkowicie odmienne produkty końcowe.  
  • Proszek z zielonego jęczmienia uzyskuje się poprzez wytłoczenie soku z trawy, usunięcie błonnika i następnie natychmiastowe wysuszenie w temperaturze do 31 stopni Celsjusza w suszarce pod ciśnieniem w czasie nie przekraczającym 2 minut. Taki sposób produkcji pozwala zachować właściwości zielonego jęczmienia. Składniki zawarte w proszku z soku są przyswajalne niemalże w 100% ze względu na brak zawartości błonnika. 
  • Proszek z trawy otrzymuje się w wyniku jej suszenia a następnie rozdrobnienia. Suszenie odbywa się w wysokiej temperaturze i przez dłuższy czas, co prowadzi do utlenienia składników odżywczych i zmniejszenia walorów użytkowych. W preparacie z rozdrobnionej trawy jęczmiennej znajdziemy dużo błonnika, ale jego obecność mocno ogranicza przyswajalność składników odżywczych napoju i może podrażniać żołądek. Plusem natomiast jest fakt, że rozdrobniona trawa działa w naszym organizmie jak szczotka, która “wymiata” i oczyszcza układ pokarmowy.
Na uwagę zasługuje również fakt, że obie formy preparatu nie zawierają glutenu- ponieważ młode liście jęczmienia ścina się przed powstaniem pierwszego kolanka, kiedy nie zawierają jeszcze glutenu. 

Cena preparatów z zielonego jęczmienia nie jest niska - cena rozdrobnionej trawy jęczmiennej wynosi około 35-60 zł. Natomiast cena proszku z soku jęczmienia jest wyższa, z powodu zastosowania drogiej technologii produkcji i waha się od 130 do nawet 180 złotych za 300 gramów proszku

Jeśli już podjęliście decyzję, wybraliście produkt, który Wam odpowiada, jak sprawdzić czy producent nie nabił nas w butelkę i nie wcisnął tańszego odpowiednika pod sprytnie zmienioną nazwą i ceną?  Bardzo łatwo! Sproszkowany sok z liści jęczmienia po zalaniu wodą rozpuszcza się w niej (smakuje jak sok warzywny), zmielona trawa nie (smak- trochę jak zdrapanego tynku ze ściany ;p). Po zalaniu wodą poczekajmy chwilę i obserwujmy, jeśli nasz napój zachowa swój soczysto-zielony kolor to jest to sok z liści młodego jęczmienia, jeśli natomiast wyblednie, a na dno osiądzie zielony muł to oznacza, że pijemy napój ze zmielonej trawy. 

Co dała mi kuracja młodym jęczmieniem? Uregulowała przemianę materii, uwolniła mój organizm od toksyn i przywróciła siły witalne, poprawiła kondycje skóry. Mam wrażenie, że mam lepszą koncentrację i jestem bardziej odporna na stres.


Zobacz także

1 komentarze