Palce, gąbka czy pędzel- która z metod aplikacji podkładu jest najlepsza?

By środa, stycznia 07, 2015 ,

Hej dziewczyny, dzisiaj o przyborach do makijażu. Kiedy mamy nałożyć podkład, możemy to zrobić na trzy sposoby: palcami, gąbeczką lub pędzlem. Ja w zasadzie lubię wszystkie trzy i często używam ich naprzemiennie, ale postanowiłam przyjrzeć się, która z tych metod jest najlepsza i najwydajniejsza. Sprawdź moje wyniki poniżej:

Zalety:
 • Palce: nic nie kosztują i są zawsze dostępne. Najlepsze do płynnych, kremowych podkładów. Są dobre do rozprowadzania i mieszania fluidu- ale pozostają brudne.
 • Pędzel: idealny dla wszystkich rodzajów makijażu, w zależności od rodzaju pędzla. Nie trzeba go myć po każdym użyciu. Pozwala wykonać makijaż szybko i równomiernie
 • Gąbki: najlepsze do płynnych, kremowych podkładów, dają bardzo naturalne, niewidoczne wykończenie. Są także świetne do blendowania, ale taki makijaż zajmuje to nieco więcej czasu.
Koszty:
 • Palce: darmowe
 • Gąbki: w zależności od rodzaju, mogą być tańsze lub droższe (4zl-20zl), aż po najsławniejszą gąbkę używaną przez sławne makijażystki tj. beautyblender (ok. 40zl)
 • Pędzle- tu znowu ceny się wahają- ale są najdroższe z pośród wszystkich trzech metod.
Higieniczność:
Postanowiłam zbadać, które z tych 3 metod są najmniej higieniczne. Na szalkach Petriego, rozmieściłam kilka nieużywanych pędzli, gąbek oraz poprosiłam o zbadanie dłoni koleżanki (uprzednio umytych i zdezynfekowanych). Wszystko po to aby zbadać, które zawierają najmniejszą ilość bakterii. Następnie testowałam ręce po kilku godzinach od nałożenia podkładu, jak również gąbki i pędzle, które nie były czyszczone przez tydzień (niektóre z nich stosowane codziennie, a niektóre tylko raz i pozostawione bez użytku na tydzień).
Nowe: gąbki miały najmniej.
Czyste lub brudne: pędzle miały ogólnie najmniejszą ilość bakterii, gąbki bardzo zróżnicowanie – w zależności od rodzaju (bardzo tanie miały najwięcej bakterii- co ciekawe „cudowny” beautyblender” najmniej), natomiast palce posiadały najwięcej bakterii, bez względu czy były czyste czy brudne.

Utrzymanie czystości:
Palce i pędzle są najłatwiejsze jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości i dezynfekcję. Dla gąbek najszybszą metodą jest solidne mycie. Zaletą gąbek jest to, że mogą być używane dłużej, nim będą wymagały czyszczenia.

Użycie i aplikacja:
Korzystając z podobnego pomysłu jak słynna vloggerka Michelle Phan (użyłam pomarańczy), pokryłam jedną stronę każdej z nich, jedną pompką fluidu, aby mogłyście porównać, który sposób aplikacji jest najlepszy. Jest to najłatwiejszy sposób przedstawienia jak w rzeczywistości wygląda różnica pomiędzy tymi trzema metodami aplikacji.

Jak widzicie pędzle dają najlepsze naturalne krycie, równomierne rozprowadzenie podkładu i są najwydajniejsze jeśli chodzi o zużycie materiału.

Czas:
Kiedy używasz  podkładu o średnim lub pełnym kryciu, pędzle są najszybsze.. W zależności od rodzaju używanego pędzla (kabuki, flat top). Palce byłyby również bardzo szybkim sposobem rozprowadzenia podkładu, ale często wymagają większego skupienia przy miejscach jak nos, żuchwa, linia włosów. Gąbka natomiast daje piękne, naturalne wykończenie, ale aplikacja nią wymaga więcej czasu.

Wytrzymałość:
Tu wszystko zależy od jakości narzędzi i sposobu ich użytkowania. Widziałam już gąbki, które dziurawiły się od długich paznokci lub pędzle z których wypadało włosie.

Ogólnie:
Według mnie pędzle zdają najlepszy rezultat, ale wszystko zależy od osobistych preferencji. Zdarza mi się ciągle stosować gąbki czy rozprowadzać podkład palcami, ale staram się teraz używać najczęściej pędzli. 

Zobacz także

10 komentarze

 1. ja używam pędzla do podkładu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Próbowałam flat topa i się zraziłam do pędzli:/ w moim przypadku sens ma tylko nakładanie podkładu za pomocą gąbki - mam z Real Techniques i jestem bardzo zadowolona:) Po nałożeniu doklepuję jeszcze podkład palcami:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nakładam podkład palcami :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nakładam podkład palcami :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. ja używam gąbek, ale nie wklepuję podkładu (bo to daje za duże krycie), tylko rozprowadzam go tak, jakbym to robiła palcami

  OdpowiedzUsuń
 6. na sobie używam pędzla, na innych gąbki ale w wakacje non stop uzywałam bb zamiast pędzla, w zime potrzebuje mocniejszego krycia więc używam pędzla :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam zarówno pędzel jak i gabeczki, ale najczęściej używam palców, bo gąbeczkami jakoś mi nie idzie, a pędzel coś mi smuży :(

  OdpowiedzUsuń
 8. jak świetnie zaprezentowane :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Nakładam albo palcami albo pędzlem.Jak używałam gąbeczki, to miałam wrażenie, że pochłania ona za dużo produktu :/

  Super post. Bardzo przydatny! :)
  Pozdrawiam cieplutko :*

  OdpowiedzUsuń
 10. Moim zdaniem to też zależy od konsystencji podkładu:)JA np niektóre lubię nakładać gąbką a niektóre pędzlem :) bardzo fajny blog, obserwuję i pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń