Retinol - eliksir piękności

By sobota, stycznia 17, 2015

Codziennie szukamy dla siebie cudownych eliksirów młodości. Niestety, większość kremów, serum i balsamów, które obiecują nam na opakowaniach wyeliminować zmarszczki i poprawić strukturę skóry – nie wywiązuje się z kartonikowych obietnic. Ale to nie znaczy, że nie ma żadnych skutecznych produktów anti-aging, które mogą sprawić, aby skóra wygląda młodziej. Jeśli myślisz poważnie o poprawie wyglądu skóry i posiadasz już pierwsze drobne zmarszczki- jest jeden potężny składnik, z którym powinieneś się zapoznać – Retinol. 

Co to jest?
Retinol to składowa witaminy A, zwanej również witaminą młodości, która odpowiada za stan naszej skóry, włosów oraz paznokci. Jest to jeden z niezbędnych składników wielu kremów odmładzających i przeciwzmarszczkowych. Początkowo produkty na bazie retinolu były dostępne na receptę i stworzone do leczenia trądziku, dopiero potem zaczęto go stosować w produktach do pielęgnacji jako remedium na proces starzenia się skóry.

Jak działa?
Retinol czyli potężny przeciwutleniacz witaminy A, która w odpowiednim stężeniu przekształca się w komórkach skóry w kwas retinowy, stymuluje proces odnowy komórek skóry, pomaga likwidować przebarwienia. Retinol ma spłycać zmarszczki, regenerować skórę, stymulować produkcję kolagenu. Witamina A przyspiesza złuszczenie martwych komórek naskórka oraz poprawia pracę gruczołów łojowych. Retinoidy rozjaśniają również pojawiające się na skórze przebarwienia słoneczne oraz hormonalne. Kremy z retinolem są  skuteczne wtedy, kiedy w ich składzie znajduje się odpowiednie stężenie retinolu. Minimalna dawka to 0,25 g czystego retinolu w kosmetyku.

Dla kogo?
Kremy z wysokim stężeniem retinolu do codziennej pielęgnacji powinny stosować panie po 35 roku życia. Zaleca się, aby panie po 30 roku życia stosowały kremy z retinolem nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Skóra bowiem zbyt wcześnie zrobi sobie wakacje i przestanie pracować sama w kwestii odnowy komórkowej. Kobiety w wieku 20 + powinny raczej unikać kremów z retinolem, wybierając kremy nawilżające i odżywcze.

Porady
·    Stosowanie retinoidów wymaga czasu i cierpliwości. Na początku może podrażniać. Przy pierwszym użyciu często występuje: zaczerwienienie, suchość i łuszczenie się. Dlatego ważne jest, aby stopniowo przyzwyczaić skórę do produktów z retinolem. Przez pierwsze kilka tygodni, dobrze jest stosować produkt co trzecia noc. Jeśli nie występują u Was żadne podrażnienia, możecie zwiększyć stosowanie co drugą noc, a po kolejnych dwóch tygodniach bez podrażnień, skóra może być na tyle odporna, abyście mogli korzystać z retinolu co noc.
·         Kremów z retinolem nie powinny stosować kobiety w ciąży.
·         Ze względu na zwiększoną przebudowę komórek, retinol sprawia, że skóra jest bardziej wrażliwa na słońce, więc należy używać tylko go w nocy i nosić ochrony przeciwsłonecznej z SPF co najmniej 30 w ciągu dnia.
Zobacz także

1 komentarze

  1. 22 year-old Help Desk Operator Annadiane McFall, hailing from North Vancouver enjoys watching movies like "Tale of Two Cities, A" and Mycology. Took a trip to Madriu-Perafita-Claror Valley and drives a Legacy. jej ostatni blog

    OdpowiedzUsuń