Jak często i czym czyścić pędzle do makijażu?

By niedziela, stycznia 11, 2015

Niezależnie od tego, czy pędzel zrobiony jest z naturalnego, mieszanego czy sztucznego włosia, po wykonaniu makijażu zostaje na nim martwy naskórek, łój oraz resztki kosmetyków. A to sprzyja namnażaniu się bakterii. Regularne czyszczenie pędzli do makijażu jest naprawdę bardzo ważne. Zresztą nie tylko pędzli - również wszelkiego rodzaju gąbek, które na co dzień mają styczność z naszą skórą. 

Te do podkładu, różu, bronzera i pudru należy myć co najmniej raz w tygodniu. Pędzle do cieni do oczu należy myć co 2-3 dni. Natomiast te do eyelinera należy myć po każdym użyciu - ponieważ łatwo można przenieść różne bakterie do oka.

W zasadzie mamy dwa rodzaje czyszczenia:
-powierzchowne: spryskaj bezpośrednio włosie lub chusteczkę preparatem do dezynfekcji i pocieraj o nią pędzel tak długo, aż chusteczka będzie czysta.
-głębokie: wymaga "prania". Najlepsze jest szare mydło. Dobrze sprawdzi się zarówno przy czyszczeniu pędzla z włosia naturalnego jak i syntetycznego. Doskonale sprawdzają się także szampony dla dzieci lub delikatne szampony- żeby nie zniszczyć włosia nadmiarem chemii. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zakup preparatu przeznaczonego typowo do mycia pędzli (15-30zł). Produkt nie jest drogi, a bardzo wydajny
Jak myć? Należy pamiętać, że myjemy tylko włosie! Zalewanie wodą trzonka, który zwykle jest drewniany i klejony, może prowadzić do rozklejenia się pędzla. Dlatego w trakcie mycia uważajcie aby nie zalać trzonka. Najprościej do małego spodka jest nalać ciepłej wody z mydłem/płynem do czyszczenia pędzli/szamponem i delikatnie pocierać włosiem o dno. Następnie wypłukać, a czynność powtarzać tak długo, aż woda w trakcie płukania będzie czysta. 

Suszenie. Po wyczyszczeniu osusz go delikatnie ręcznikiem papierowym, a następnie połóż płasko lub zawieś włosiem do dołu do samoistnego wyschnięcia. Nigdy natomiast nie należy przyspieszać tego procesu suszarką czy położeniem ich na kaloryferze - wysoka temperatura może zaszkodzić włosiu.

Jeżeli będziecie czyściły swoje pędzle w odpowiedni sposób tym większa szansa, że przetrwają one w nienagannym stanie nawet kilka lat.


Zobacz także

1 komentarze

  1. Swoje pędzle myję szamponem :) produkty do płynnych kosmetyków myję codziennie a pozostałe co 3 dni. Obserwuję ;*

    OdpowiedzUsuń