Sposoby na rozstępy. Jak skutecznie pozbyć się rozstępów?

By piątek, lutego 13, 2015


To oprócz cellulitu jeden z najczęstszych problemów z jakimi borykają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Obawiają się ich w trakcie trwania ciąży młode mamy. Rozstępy to nieestetyczne, czerwone lub białe prążki, które najczęściej pojawiają się na udach, brzuchu, piersiach czy pośladkach i są niestety trudne do usunięcia. Dzisiaj postanowiłam zapoznać was z metodami usuwania i walki z rozstępami, abyście mogli zdecydować, która z tych metod będzie najskuteczniejsza w Twoim przypadku.

Rozstępy najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania, wskutek dużych wahań wagi. W tym wieku rośniemy najszybciej, a skóra nie nadąża z produkcją kolagenu. Komórki odpowiedzialne za produkcję elastyny i włókien kolagenowych ulegają dysfunkcji, a kruche włókna zrywają się. Na początku są to różowe prążki, a w końcowej fazie bledną i zmieniają się w perłowo białe.

Aby skutecznie walczyć z rozstępami, należy odpowiednio rozpoznać w którym etapie znajduje się nasz rozstęp. Nie jest to trudne, bo wyróżniamy dwa etapy:
  • zapalny – to pierwszy etap. Trwa on od kilku miesięcy do 2 lat. Obserwujemy w nim powstanie pierwszych prążków  na ciele - różowego koloru. 
  • zanikowy – to drugi etap, w trakcie którego prążki stają się białe, a zerwana tkanka zamiast się regenerować po prostu zanika.

Jeżeli na Twojej skórze pojawiły się rozstępy, nie musisz być na nie skazana na całe życie. Rozstępy leczymy tak jak blizny. Peelingi, dermabrazja, mezoterapia... to tylko niektóre z zabiegów, które mogą okazać się pomocne w ich likwidacji. 

Na rozstępy zapalne można stosować wiele metod, które pomogą się ich pozbyć lub sprawią, że przestaną być widoczne, np.:
  • peelingi głębokie chemiczne – kwas trójchlorooctowy (TCA) i kwas fenolowy. Przyśpieszają dzielenie się komórek naskórka, co powoduje wyrównanie jego powierzchni. Głębokie uszkodzenie pobudza produkcję kolagenu i wypełnienie ubytków skóry.
  • dermabrazja – jest dość skutecznym sposobem na rozstępy. To metoda peelingu głębokiego, który polega na kontrolowanym, mechanicznym ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej, aż do naczyń krwionośnych. Stymuluje ono produkcję kolagenu i elastyny tzn. regenerację skóry poprzez uszkodzenie.
  • dermaroller – również pobudza produkcję fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Zabieg był skuteczny w walce z rozstępami – długość igieł musi być w granicach 1,5 mm-2mm.
  • lasery bromkowo-miedziowe lub barwnikowe – wiązka światła lasera wnika w głąb skóry i jest pochłaniana przez zawartą w komórkach wodę, która jest błyskawicznie podgrzewana, a następnie odparowywana. W ten sposób dochodzi do uszkadzania komórek kolagenowych i stymulacji procesów naprawczych, które powodują tworzenie się nowego kolagenu i zaleczenie świeżych rozstępów.

Znacznie trudniej jest pozbyć się rozstępów zanikowych. Takie rozstępy są umiejscowione głęboko w skórze i aby zminimalizować je musimy przygotować się na precyzyjne, wybiórcze uszkadzanie skóry. Oczywiście najlepsze efekty uzyskujemy stosując terapie łączone.  
  • laser frakcyjny + mezoterapia preparatami bogatymi w kwas hialuronowy oraz witaminę C.
  • remodeling np. Zaffiro czy Akcent XL – to intensywne, kontrolowanym podgrzewaniem skóry poprzez podczerwień albo fale radiowe.  Jego celem jest pobudzenie skóry do głębokiej i radykalnej regeneracji, co w rezultacie prowadzi do powstania młodych komórek i nowego kolagenu.
  • radiofrekwencja mikroigłowa – to chyba póki co najskuteczniejszy zabieg, który polega na jednoczesnym nakłuwaniu i podgrzewaniu skóry głowicą wyposażoną w odpowiednią ilość mikroigieł (w zależności od producenta). Jej skuteczność tkwi w silnej wybiórczej stymulacji  tzn. dokładnie tam gdzie jest ona potrzebna, czyli w rozstępie, a nie koło niego. Efekty widać już po pierwszym zabiegu, choć zwykle trzeba wykonać serię 2-3 sesji.

Oczywiście jeśli posiadasz niewielkie rozstępy, możesz zastosować również domowe sposoby na ich rozjaśnianie. Doskonałą metodą będzie maseczka witaminowo-cytrynowa. Jedyne co musisz zrobić to wymieszać odrobinę oliwy z łyżeczką płynnej witaminy E i sokiem z cytryny i nakładać na skórę 2 razy w tygodniu. Dodatkowo stosuj dietę bogatą w witaminy A, E, PP, B5 oraz mikroelementy, zwłaszcza krzem i cynk.


Podsumowując, jak dotychczas nie znaleziono jednak tak skutecznego sposobu leczenia rozstępów, aby zniknęły one całkowicie bez widocznych śladów. Na szczęście dermatologia estetyczna ciągle się rozwija i oferuje coraz to nowocześniejsze metody, dzięki którym estetyka skóry ma szanse znacznie się poprawić. 

Podziel się jakie są Twoje doświadczenia. Którą z metod próbowałaś? Jakie były Twoje efekty? A może w ogóle nie masz rozstępów?

Zobacz także

16 komentarze

  1. Ja nie mam rozstępów :) Ale mój mąż ma ich sporo :)

    Kochana mam prośbę... Poklikałabyś w linki w tym poście : http://rzetelne-recenzje.blogspot.com/2015/02/sheinside-co-mnie-urzeko.html
    Bardzo proszę i z góry ślicznie dziękuję :*

    OdpowiedzUsuń
  2. Zabiegi na rozstępy w salonach kosmetycznych są bardzo drogie i trzeba powtórzyć kilka razy,wiec nie każdego na nie stać. Szkoda.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam rozstępy już od kilku lat i nie wyblakły. Nie są ani czerwone, ani białe tylko szare.

    OdpowiedzUsuń
  4. niestety jest to temat który tyczy się również mnie.. nijak nie potrafię ich zniwelować..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety to bardzo drogie przedsięwzięcie, a skutki nie są wcale pewne ;) Ja już dawno stwierdziłam, że muszę żyć z rozstępami ...

      Usuń
  5. Nigdy nie miałam problemu z rozstępami. Podczas dojrzewania nie miałam gwałtownego przyrostu wagi ani wzrostu, co widać do tej pory ;) Taki ze mnie mały chudzielec. ;)

    Post jest bardzo bogaty w przydatną wiedzę. Sama powoli zaczynam planować ciążę, a wtedy nie wiadomo czy nic takiego się nie pojawi.
    Będę stawiać na nawilżanie od pierwszego miesiąca :)

    OdpowiedzUsuń
  6. A ja mam rozstępy- są dosć delikatne- po tym jak schudłam dosyć sporo nie chcą się ode mnie odczepić :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja mam zanikowe, już się do nich przyzwyczaiłam, dbam o ciało, ale wiem, że nigdy zupełnie nie znikną;) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo przydatny post - ja mam rozstępy na pupie - nie są może bardzo widoczne,ale za to bardzo denerwujące...

    OdpowiedzUsuń
  9. Radiofrekwencja mikroigłowa super sprawa, ale cenowo czyści nasze portfele ;-), dlatego ja polecam w warunkach domowych: Olej ze słodkich migdałów, dermaroller, systematyczność i cierpliwość to prawie 99% skuteczności :-).

    OdpowiedzUsuń
  10. Na szczęście po ciąży nie miałam zbyt wiele rozstępów. Są delikatne i znikają po regularnym używaniu odpowiednich kremów i serum. ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Niestety mam rozstępy zanikowe, pierwsze powstały już za młodych lat wskutek tego, że bardzo szybko rosłam, aktualnie mam bez mała 190 cm. wzrostu, a następne pojawiły się poprzez najpierw zwiększenie wagi, a następnie schudnięcie. Rozstępy to twardy przeciwnik :-) Póki co jednak nie korzystałam z żadnych silniejszych terapii, może dlatego, że nie są one aż tak uciążliwe i widoczne.

    OdpowiedzUsuń
  12. Dobrze, że ich uniknęłam w trakcie ciąży :) Regularne nawilżanie skóry przyniosło efekty :)

    OdpowiedzUsuń
  13. No niestety nic nowego. Nie stać mnie na drogie zabiegi, więc muszę przywyknąć do moich rozstępów...

    OdpowiedzUsuń
  14. Jak szukacie informacji i sprawdzonych sposobów na to, jak się skutecznie pozbyć rozstępów polecam zajrzeć na bloga dra Marka Wasiluka, tam jest wszystko fajnie wyjaśnione.

    OdpowiedzUsuń