To jest prawdziwy powód, dlaczego Twój szampon przestał działać!

By środa, lutego 04, 2015

Idealny szampon sprawia, że Twoje włosy są puszyste, świeże i wyglądają jakby było ich znacznie więcej, niż w rzeczywistości. Jest odpowiednio ciężki, aby zapobiegać elektryzowaniu się włosów, a zarazem wystarczająco lekki, aby utrzymać objętość fryzury. Jednak czasem dzieje się tak, że szampon nie działa już tak jak wcześniej. Więc co się dzieje, kiedy Twój idealny szampon przestaje działać? Na pewno tego doświadczyłaś. Nagle Twoje włosy szybciej się przetłuszczają lub stają się płaskie, a przecież nie zmieniłaś dosłownie niczego w ich codziennej pielęgnacji. Zaczynamy wtedy zastanawiać się, czy aby przypadkiem szampon nie stracił swoich cudownych właściwości? Nie zmieniła się woda? A może moja głowa zmienia się w wytwórnie smalcu? 

Chociaż czynniki zewnętrzne takie jak np. leki, dieta, środki do stylizacji włosów, albo po prostu zmiana pory roku, mają wpływ na to jak zachowują się Twoje włosy – mimo to,  zazwyczaj odpowiedź jest jeszcze bardziej prosta. Pod wpływem szamponu, mogła zmienić się naturalna równowaga chemiczna włosów i jego składniki powodują przeciążenie włosów.

Często inwestujesz w jakiś szampon i jesteś zachwycona jego sposobem działania np. nawilżający, ponieważ sezon się zmienił i Twoje końce są suche. Po około miesiącu włosy stają się błyszczące, nie elektryzują się – czujesz, że są miękkie i nawilżone. Albo innym razem kupujesz szampon nadający włosom objętość – mając nadzieje, że doda ciała Twoim wiotkim pasmom, co czyni i za to go uwielbiamy. Kiedy masz problemy ze skórą głowy, która nadmiernie się przetłuszcza – warto wtedy zainwestować w szampon normalizujący. Powód dla którego inwestujesz w dany szampon to konkretny problem. Ale skoro już znalazłaś taki, który ci pomaga, nie musisz stosować go do każdego mycia.  Szampon regulujący wydzielanie serum stosowany bez przerwy przez np. 6 miesięcy, spowoduje, że Twoje włosy staną się suche, a skóra głowy może mieć tendencję do łuszczenia lub swędzenia. Dzieje się tak po prostu, ponieważ skóra głowy jest w zrównoważonej  kondycji i nie potrzebuje już szamponu, który reguluje łojotok, więc zaczyna cię on wysuszać.

Więc co zrobić, kiedy tak się stanie?
Każda firma posiada w swojej ofercie podstawowe linie szamponów tzw. codziennych, których formuła jest bardziej delikatna i mogą być stosowane regularnie. Są one zawsze świetnym rozwiązaniem. Jeśli Twoje włosy są szorstkie, szampon wygładzający może być zbyt ciężki po kilku miesiącach, ale szampon nawilżający podstawowy jest lżejszy i jest jego bardziej łagodnym wariantem. 

Co jeśli kochasz swój szampon, ale od kilku tygodniu swędzi cię skóra głowy? Nie musisz się go pozbywać, ale polecam raz na tydzień użyć szamponu oczyszczającego, bez względu na to jakiego szamponu używasz, ponieważ sprawi on, że Twoje włosy będą oczyszczone, a powierzchniowa warstwa skóry głowy delikatnie złuszczona – ponadto równoważy on pH.

Kolejną rozwiązaniem jest zmienianie marek szamponów - różnią się one substancjami aktywnymi, nawet jeśli oba są np. nawilżające. Jeśli jesteś platynową blondynką nie zapominaj, aby raz w tygodniu użyć fioletowego szamponu - odświeża on kolor i nadaje włosom chłodnego odcienia. Daj włosom czasem odpocząć od stylizacji, która może je przesuszać lub nadmiernie obciążać.

To może wydawać się dosyć proste podejście, ale warto zwrócić uwagę na zmiany jakie zachodzą w Twoich włosach, bo może przynieść ci to ogromną różnicę.  Twój szampon tylko dla tego przestaje działać, ponieważ Twoje włosy potrzebują niewielkich zmian, więc wsłuchaj się w to i zmień odpowiednio pielęgnację, a będziesz cieszyć się uczuciem pięknych włosów, bez konieczności spędzania godzin w dziale z szamponami.

Ps. Każdy komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Wiem wtedy, że nie piszę tego tylko dla siebie :) Podziel się jakie są Twoje sposoby na ujarzmienie włosów

Zobacz także

3 komentarze

  1. Mam dwa ulubione szampony i staram sie uzywac ich naprzemian zeby włosy sie zbytnio nie przyzwyczaiły. A i tak teraz dzięki zmianie włosy myje co 3 dni a nie codziennie :D także pozytywnie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja się staram zmieniac co jakiś czas szampony, jednak od prawie każdego dostaję łupieżu wyjątkiem jest Dove... Nie wiem w czym tkwi problem.... Teraz dla odmiany kupiłam na próbę Garnier zobaczymy co bedzie:)

    OdpowiedzUsuń
  3. 45 years old Nuclear Power Engineer Teador Ertelt, hailing from Leduc enjoys watching movies like "Rise & Fall of ECW, The" and Sketching. Took a trip to Monastery of Batalha and Environs and drives a A4. zobacz tutaj

    OdpowiedzUsuń