Triclosan występujący w szminkach, pastach do zębów i mydłach antybakteryjnych powoduje raka

By piątek, listopada 28, 2014 , , ,


Triclosan występujący w antybakteryjnych mydłach i innych produktach gospodarstwa domowego, powoduje raka u myszy.

Jest to związek funkcjonujący w przemyśle od około 30 lat. Został opracowany jako składnik środków przeciwbakteryjnych wykorzystanych do mycia rąk (0,05%-3%) przed zabiegami chirurgicznymi oraz w roztworach wodnych do odkażania przyrządów medycznych (5-10%), ale obecnie jego zastosowanie znacznie wzrosło. Producenci cenią go za działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Ze względu na swoje grzybobójcze i bakteriostatyczne właściwości, niezwykle często stosowany jest w antybakteryjnych kosmetykach- pielęgnujących cerę trądzikową, szminkach, mydłach antybakteryjnych, pastach do zębów czy płynach do płukania jamy ustnej.


Według najnowszych badań długotrwałe używanie produktów zawierających Triclosan, może prowadzić do raka wątroby u myszy.

Badanie, opublikowane 17 listopada 2014 w Proceeding of National Academy of Science sugeruje możliwe skutki zdrowotne powszechnie używanych substancji również u człowieka.
Myszy poddane badaniu, przez 6 miesięcy miały spożywać jedzenie lub wodę do picia zawierającą Triclosan. Okazało się ze w porównaniu z grupą kontrolną, myszy narażone na działanie środka, były bardziej podatne na nowotwory wątroby.

Naukowcy alarmują, że coraz szersze zastosowanie Triclosanu w produktach konsumpcyjnych, może przezwyciężyć umiarkowane korzyści i stanowi bardzo realne ryzyko uszkodzenia wątroby u ludzi, tak samo jak ma to miejsce u myszy. Typ nowotworu badanych myszy to tzw. rak wątrobowokomórkowy- trzecia główna przyczyna zgonów na całym świecie.

Triclosan może zakłócać konstytutywny receptor androstanu białka, który pomaga w wydalaniu toksyn z organizmu. W odpowiedzi na te zakłócenia, nadmiar komórek wątroby może się rozmnażać, a wraz z kontynuacją ekspozycji składnika, ten nadmiar może ostatecznie przerodzić się w komórki rakowe.

Pomimo powszechnego stosowania mydła antybakteryjnego zawierającego te substancje,  FDA poinformowało że nie ma żadnych dowodów, że są one bardziej skuteczne od zwykłego mydła w zapobieganiu chorobom.. FDA uważa, że związek nie jest obecnie uważany jako środek niebezpieczny dla ludzi. Skutki stosowania triclosanu, nie są dobrze poznane. Jednak w ostatnim czasie ukazało się kilka badań naukowych.. które rzucają na ten związek inne światło. Badania na zwierzętach wykazały potencjalne szkody. Stwierdzono że Triclosan zakłóca hormony u żab, zaburza czynności mięśni u ryb. Naukowcy, którzy podali ten środek myszom zauważyli u nich dramatyczny spadek wydolności serca aż od 25 proc. I to w ciągu zaledwie 20 minut od podania substancji!

Myśle, że nowo opublikowane badania są kolejnym powodem do indywidualnej decyzji co do korzystania z triclosanu w produktach codziennego użytku, które narażają nas na potencjalną utratę zdrowia…
Zobacz także

5 komentarze

 1. wygląda na to , że trzeba bardzo uważać co się kupuje, nawet jakie mydło !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak bardzo ważne jest czytanie etykiet ze zrozumieniem

   Usuń
  2. Oj tak bardzo ważne jest czytanie etykiet ze zrozumieniem

   Usuń