Dermaroller - jak odróżnić oryginał od podróbki

By sobota, listopada 08, 2014Kontynuując temat odnośnie derma rollerów. Bywa czasami, że nawet specjalista na pierwszy rzut oka ma kłopoty z odróżnieniem produktu oryginalnego od podrobionego. Szczególnie trudne jest zidentyfikowanie podróbek oferowanych w internecie, kiedy wyboru dokonuje się jedynie na podstawie zdjęcia i opisu. Niezawodną wskazówką jest cena - niska i dla wielu nabywców kusząca.

Na rynku dostępne są różne typy rollerów. Niestety wraz z mnogością odmian- pojawia się bardzo dużo podróbek, które mogą spowodować więcej złego niż dobrego. I to własnie o tym bedzie dzisiejszy post! Jak rozpoznać podróbkę i nie dać się "wyrolować"?


Ze względu na fakt, że roller sklasyfikowany  jest jako przyrząd medyczny musi on spełniać pewne wymogi prawne:

1. Znak CE dla przyrządów medycznych musi być skorelowany ze specyficzną liczbą, która jest przypisana do danego przedmiotu. Jeżeli na opakowaniu jest tylko znaczek CE tego bez unikalnego numeru, to oznacza, że produkt nie został dopuszczony na rynek jako produkt medyczny tylko jako przemysłowy. Wszystkie rollery z igłami powyżej 0,25 muszą mieć znak CE medyczny aby były dopuszczone do obrotu na terenie europy.
2. Sterylizacja. Zgodnie z wymogami ISO uznano że metodą sterylizacji derma rollerów jest: radiacja jonizacyjna promieniami gamma. Promieniowanie gamma działa na głębokość kilku cm w głąb produktu, dlatego można sterylizować nim produkty już zapakowane. System przebiegu podobnie jak w przypadku sterylizacji cążek w autoklawie- tj. kolor nalepki na opakowaniu zmienia się pod wpływem promieniowania z zółtego na czerwony. W przypadku braku nalepki zachodzi podejrzenie że produkt nie był sterylizowany, bądź sterylizowany w niewłaściwy sposób. Podróbki zwykle sterylizowane są eterem o nazwie chemicznej tlenek etylenu oznaczonym jako na opakowaniu EQ GAS 3. Igły (NAJWAŻNIEJSZE!) Nie polecam igieł wklejanych, gdyż w przypadku takich rollerów istnieje ryzyko wyłamania/wypadnięcia igły, a ich niestabilność może powodować uszkodzenia w skórze. W oryginalnych certyfikowanych rollerach igły występują w postaci dysków który jest okrągłym bębnem uformowanym jako wałek z umieszczoną na zewnętrznej ściance dużą liczbą umocowanych na stałe cienkich igieł. Jednak konkurencja nieśpi i niektórzy chińscy producenci zaczeli już podrabiać również i te modele. Niestety nieudolnie, gdyż mają one liczne wady, jak np: grubość, kształt igieł lub powyginane igły, które mogą powodować szarpanie skóry. 
4. Instrukcja. Zgodnie z rozporządzeniem MDD 93/41 EEC & 2007/47/EC aneks I, klauzula 13.1, każdy przyrząd medyczny musi mieć załączone informacje konieczne do jego właściwego i bezpiecznego użycia. 


Kompletne opakowanie rollera DTS składa się z kartonika, rollera umieszczonego w sterylizowanym blisterze oraz instrukcji obsługi


Zobacz także

1 komentarze

  1. 32 yrs old Health Coach I Perry Kesey, hailing from Sioux Lookout enjoys watching movies like Colonel Redl (Oberst Redl) and Lapidary. Took a trip to Historic City of Meknes and drives a Grand Am. sprobuj tak

    OdpowiedzUsuń