Kawa wzmacnia włosy

By poniedziałek, listopada 17, 2014

Tak, to prawda. Choć nie należy tego traktować dosłownie. Kofeina wspiera porost włosa, a nawet może zahamować uwarunkowane genetycznie wypadanie włosów. Jednak, żeby uzyskać odpowiednie stężenie dobroczynnej dla mieszków włosowych kofeiny, musielibyśmy pić aż 60 filiżanek kawy dziennie! Nawet ja - mimo tego, że nie wyobrażam sobie dnia bez kawy, nie byłabym wstanie wypić takiej ilości. I dobrze - bo tak duże stężenie kofeiny mogłoby zagrozić mojemu zdrowiu, a nawet życiu. 

Według dr. Tobias Fisher z Uniwersytetu w Jenie kofeina znajdująca się w ziarnach kawy blokuje negatywny efekt testosteronu, który uszkadza mieszki włosowe oraz pobudza wzrost nowych włosów.

Włosy wypadają nam przez całe życie, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wynika to z naturalnego cyklu życia włosa, który składa się z trzech faz. Faza pierwsza (anangenowa) to czas, gdy włos rośnie. Trwa ona kilka lat, jej długość jest indywidualną cechą organizmu. Kolejna faza to katagenowa, podczas której włos już nie rośnie, ale nadal jest umocowany w skórze. Ostatnia faza – telogenowa – to czas, gdy włos przygotowuje się do wypadnięcia. 


Średni okres jednego wlosa wynosi 2-6 lat, następnie wypada. W konsekwencji, cebulka włosa zaczyna nową fazę wzrostu i tak około 14 razy - po czym umiera. Wraz z uwarunkowaniami genetycznymi, testosteron (DHT) zapobiega generowaniu nośnika energii c-AMP potrzebnego do metabolizmu cebulki włosa. Skraca więc on fazy wzrostu i okres aktywności cebulki włosa kończy się przed wcześnie. Kofeina chroni cebulkę włosa przed własnie takim negatywnym działaniem testosteronu, oraz przedłuża fazy wzrostu.


W następnym poście poruszę temat wypadania włosów, którego ostatnio doświadczyłam

Zobacz także

1 komentarze

  1. Łapcie namiary - https://www.wyposazenie-salonu-fryzjerskiego.pl/
    Sami oceńcie, czy to dla was, ale lepiej kupić coś jakościowego i mieć święty spokój.

    OdpowiedzUsuń