Białko zapewni nam długowieczność?

By środa, kwietnia 29, 2015 ,

Poszukiwania eliksiru młodości trwają. Naukowcy z każdym rokiem rozpracowywują kolejne przyczyny procesow starzenia oraz związki, które miałyby je spowalniać. Trwają badania nad reprogramowaniem epigenetycznym komórek, a także roli enzymów sirtuin w tych procesach. Wykazano, że poziom białek SIRT (sirtuiny) reguluje długość życia wielu organizmów, a nawet naczelnych. 
U ssaków odkryto, aż 7 enzymów sirtuin (SIRT 1-7). Ich rola w organizmie jest ogromna m.in biorą udział w naprawie DNA, transkrypcji rDNA oraz kontrolują procesy metaboliczne. Poznanie mechanizmu ich działania, niesie ogromne nadzieje na utrzymanie młodego wyglądu. Zbadaj wynika, że wiele procesów zachodzących w naszym organizmie jest zależne od sirtuin. Najlepiej dotychczas zbadaną uznaje się SIRT1, która ma wpływ na aktywność białek biorących udział w apoptozie, czyli programowej śmierci komórki - wydłużając jej przeżycie. Natomiast np. SIRT6, bierze udział w procesie naprawy uszkodzonych nici DNA poprzez "wycinanie" wadliwych ogniw tworzących DNA.
Naukowcy potwierdzają, że sirtuiny są aktywne, kiedy komórki naszej skóry są młode, a proces podziałów komórkowych odbywa się prawidłowo. Wówczas tworzenie nowych komórek i zamieranie starych odbywa się prawidłowo. Niestety z wiekiem pod wpływem czynników zewnętrzych i wewnętrznych podziały komórkowe zaczynają zwalniać. Nasza skóra traci jędrność - pojawiają się pierwsze oznaki starzenia - zmarszczki. Stymulowanie sirtuin, opóźnia niekorzystne zmiany w strukturach elastyny i włókien kolagenowych. Pobudzone sirtuiny, działają na fibroblasty odpowiedzialne za wytwarzanie białek budulcowych kolagenu i elastyny w skórze właściwej, jak i komórek tworzących naskórek (keratynocytów). 

Jak zatem zmusić organizm do produkcji sirtuin? Otóż okazuje sie, że dieta niskokaloryczna (o obniżonej zawartości glukozy) wydłuża życie, gdyż enzymy zaczynają wtedy stymulować gen długowieczności. Uruchamiany jest mechanizm działania komórek nastawiony na przetrwanie w trudnych warunkach. Ich zadaniem numer jeden staje się naprawa uszkodzeń, regeneracja, zmienia się intensywność metabolizmu. Połączenie tych wszystkich zmian wpływa na opóźnienie starzenia. 

Oprócz ograniczenia kalorii wykazano, że niektóre substancje również mają wpływ na naszą długowieczność. W kosmetologii najbardziej znanym i najcześciej stosowanym aktywatorem sirtuin jest polifenol o nazwie resweratrol. Zwiększa on aktywność ludzkiej sirtuiny SIRT1 prawie 13-krotnie. Reserwatrol znajdziemy przedewszystkim w winogronach (głównie w skórkach), czerwonym winie, orzeszkach ziemnych, oraz skórce owoców jak morwa i czarna porzeczka. 

Dostępne obecnie produkty kosmetyczne nowej generacji zawierajace modulatory sirtuin z pewnością mają pozytywny wpływ na wygląd naszej skóry.  Zwłaszcza, że obecne składniki mają zazwyczaj dodatkowe właściwości antyoksydacyjne, nawilżające i odżywcze - a co najważniejsze - są bezpieczne. Niemniej jednak wciąż wydaje się konieczne jeszcze lepsze zbadanie tych procesów, aby bezsprzecznie wyjaśnić tajemnicę długowieczności.

Zobacz także

11 komentarze

 1. Ciekawe, nie słyszałam o tym wcześniej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No proszę, chyba nie będę odosobniona jeśli napiszę, że wcześniej nie zaznajamiałam się z tym tematem, ale z przyjemnością go pogłębię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Winogrona, czerwone wino i orzeszki bardzo lubię :D Nie słyszałam wcześniej o tym, fajnie że napisałaś. Ciekawe tylko, czy to naprawdę działa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ale ciekawy post czytałam - takie lubie najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Troszkę przydatnych informacji :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ciekawe :)

  Zapraszam :
  unnormall.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Ile można się ciekawostek dowiedzieć;) Super!

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie ciekawostki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny i bardzo ciekawy post :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Łapcie internetowy sklep z alkoholami domowymi Alembik - https://alembik.eu/
  Takie rzeczy można przecież robić na własną rękę. I wtedy jakość produktu może być z górnej półki.

  OdpowiedzUsuń