Jak zminimalizować pory - i czy to w ogóle możliwe?

By poniedziałek, października 27, 2014


Byłybyśmy wstanie zrobić wszystko, aby zmniejszyć rozszerzone pory. Jak pokazują badania sponsorowane przez L’oreal 23 % kobiet deklaruje, że byłyby gotowe zrezygnować przez rok ze swojego ulubionego koktajlu, w zamian za zlikwidowanie rozszerzonych porów. Naukowcy dawno poinformowali nas, że technicznie nie można zlikwidować całkowicie porów- jedyne co możemy zrobić to sprawić, że będą małe- a tym samym mniej widoczne. Ich wielkość to kluczowa sprawa dla naszego wyglądu. Gładka skóra inaczej odbija światło i sprawia, że wygląda ona na świeżą i młodszą. Istnieje wiele przyczyn wpływających na wielkość porów, w tym siedem, które możesz kontrolować: 

1. Oczyszczanie
Używaj produktów ściągających- są one idealne dla osób ze skórą tłusta i mieszaną. Uważaj jednak, bo mają one skłonność do nadmiernego wysuszania skóry- dlatego nie stosuj ich codziennie- wystarczy 3 razy w tygodniu. 

2. Tonizowanie
Tonik to po prostu następny etap pielęgnacji skóry, który często pomijamy. Jest on ważnym elementem minimalizującym nasze pory. Stosujemy go po umyciu twarzy, przed aplikacją kremu. Wybieraj te zawierające w składzie wyciąg z oczaru wirginijskiego czy wodę różaną.

3. Eksfoliacja
Używaj częściej peelingów, które w swoim składzie mają naturalne ziarnistości pochodzące np. z pestek owoców. Jeśli masz cerę wrażliwą możesz skorzystać z dostępnych w drogeriach peelingów enzymatycznych. Ich działanie opiera się na keratolitycznym działaniu enzymów pozyskiwanych z roślin, m.in papaina z papai i bromelaina z ananasa oraz enzymy lipolityczne. Dzięki temu działa delikatnie, usuwając mieszaninę łoju i martwych komórek naskórka i w przeciwieństwie do peelingu mechanicznego nie podrażnia skóry. Pomoże Ci to usunąć martwy naskórek z powierzchni skóry i spłyci pory, dzięki czemu będą wyglądać na mniejsze. 

4. Stosuj filtry przeciwsłoneczne
Promieniowanie UVA i UVB ma wpływ na powstawanie wolnych rodników, co spowalnia proces odnowy komórek. Dodatkowo powoduje pogrubienie warstwy rogowej naskórka, przez co pory wyglądają na większe i ciemniejsze. Pamiętaj więc o używaniu kremu z filtrem- jest to szczególnie ważne, aby nie narażać na promieniowanie UV nowo odkrytego naskórka.

5. Wybieraj mądrze produkty pielęgnacyjne.
Twoje preparaty pielęgnacyjne powinny zawierać cynk i magnez, które pomagają przywrócić równowagę skórze i sprawiają, że pory wyglądają na zdecydowanie mniejsze. Ważną sprawą jest także niekomedogenność kosmetyków, co oznacza, że nie zatykają porów. W składzie należy szukać także kwasu salicylowego, reguluje pracę gruczołów łojowych i minimalizuje pory.

6. Stosuj kremy z retinolem 
Retinol działa poprzez stymulację wzrostu i funkcjonowania nowych komórek skóry, przy jednoczesnym przyspieszeniu procesu, w którym nieprawidłowe komórki są usuwane z powierzchni naskórka. Rozjaśnia przebarwienia, zmniejsza pory, wygładza zmarszczki i nadaje skórze blask. 

7. Wybierz się do SPA
Jednym z najbardziej znanych profesjonalnych zabiegów oczyszczających jest mikrodermabrazja. Jest to mechanicznie złuszczanie naskórka przy pomocy materiałów ściernych: korundowych lub diamentowych. Osobiście polecam spróbować zabiegu hydradermabrazji Hydrafacial. To zabieg bezkryształowego złuszczania naskórka, który pomaga dogłębnie oczyścić pory, jednocześnie nawilżając i odmładzając skórę twarzy. Co najważniejsze- efekt widoczny jest po pierwszym zabiegu! Minusem niestety jest wysoka cena zabiegu (około 450zl). Innymi zabiegami oczyszczającymi i zmniejszającymi pory są np. lasery i peelingi chemiczne. 

Zobacz także

0 komentarze